Product code: AM10T-2405DNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10T-2405DNZ
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 18÷36V; Uout: -5VDC; Uout2: 5VDC; DIP24
Mounting THT
Case DIP24
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10T-NZ
Body dimensions 32x20x10.8mm
Output voltage -5V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 83%
Output current 2 1A
Output voltage 2 5V DC