Product code: AM10T-4815SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10T-4815SNZ
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 36÷75V; Uout: 15VDC; Iout: 667mA; DIP24
Output current 667mA
Mounting THT
Case DIP24
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10T-NZ
Body dimensions 32x20x10.8mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%