Product code: AM10TW-2403S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10TW-2403S-NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: 3.3VDC; Iout: 2.4A; DIP24
Output current 2.4A
Mounting THT
Case DIP24
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10TW-NZ
Body dimensions 32x20x10.8mm
Output voltage 3.3V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%