Product code: AM10W-60024S-NZ-STD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10W-60024S-NZ-STD
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 100÷1000V; Uout: 24VDC; Iout: 420mA; 190g
Output current 420mA
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 10W
Operating temperature -40...70°C
Protection anti-overvoltage
Series AM10W-NZ
Body dimensions 96.1x54x36.6mm
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 4kV DC
Efficiency 80%