Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM1305F
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AM1305F
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Contact material | AgNi |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Body dimensions | 49.2x17.5x24.1mm |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 20000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.5A / 125V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.63N |
| AC contacts rating @L | 6A / 250V AC |
| DC contacts rating @L | 0.05A / 125V DC |