Product code: AM15C-1203S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15C-1203S-NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 9÷18V; Uout: 3.3VDC; Iout: 4A; 1"x1"; 15g
Output current 4A
Mounting THT
Power 15W
Operating temperature -40...95°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM15C-NZ
Body dimensions 25.4x25.4x11.7mm
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%