Product code: AM15C-1205S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15C-1205S-NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Series
  • Body dimensions
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 9÷18V; Uout: 5VDC; Iout: 3A; 1"x1"; 15g
Output current 3A
Mounting THT
Power 15W
Operating temperature -40...95°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM15C-NZ
Body dimensions 25.4x25.4x11.7mm
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%