Product code: AM15C-1215S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15C-1215S-NZ
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 9÷18V; Uout: 15VDC; Iout: 1A; 1"x1"; 15g
Output current 1A
Mounting THT
Power 15W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM15C-NZ
Body dimensions 25.4x25.4x11.7mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 91%