Product code: AM15CW-2415D-NZ-STD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15CW-2415D-NZ-STD
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 9÷36V; Uout: -15VDC; Uout2: 15VDC; 1"x1"
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 15W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Output voltage -15V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%
Output current 2 500mA
Output voltage 2 15V DC