Product code: AM15E-4815S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15E-4815S-NZ
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 36÷75V; Uout: 15VDC; Iout: 1A; 2"x1"; 26g
Output current 1A
Mounting THT
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Body dimensions 50.8x25.4x11.8mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89%