Product code: AM15EW-11005SH22-NZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15EW-11005SH22-NZ-K
  • Protection
  • Series
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 40÷160V; Uout: 5VDC; Iout: 3A; 2"x1"; 34g
Output current 3A
Mounting THT
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM15EW-NZ
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 84%