Product code: AM15EW-11015SH22-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15EW-11015SH22-NZ
  • Protection
  • Series
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 40÷160V; Uout: 15VDC; Iout: 1A; 2"x1"
Output current 1A
Mounting THT
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM15EW-NZ
Body dimensions 50.8x25.4x11.8mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 85%