Product code: AM1D-0524SH52Z
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM1D-0524SH52Z
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Protection
  • Series
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 24VDC; Iout: 42mA; SIP7
Output current 42mA
Mounting THT
Case SIP7
Power 1W
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Series AM1D-Z
Output voltage 24V DC
Input voltage 4.5...5.5V DC
Insulation voltage 5.2kV DC
Efficiency 82%