Product code: AM1DS-0303SH30RZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM1DS-0303SH30RZ
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 2.97÷3.63V; Uout: 3.3VDC; SIP7; THT
Output current 303mA
Mounting THT
Case SIP7
Power 1W
Operating temperature -40...95°C
Protection short circuit protection
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 77%