Product code: AM20CW-2405S-NZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20CW-2405S-NZ-K
  • Output voltage
  • Input voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 9÷36V; Uout: 5VDC; Iout: 4A; 1"x1"; 20g
Output current 4A
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...95°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Output voltage 5V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%