Product code: AM20CW-4812S-NZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20CW-4812S-NZ-K
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 18÷75V; Uout: 12VDC; Iout: 1.667A; 1"x1"
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 91%