Product code: AM20E-2424S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20E-2424S-NZ
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 18÷36V; Uout: 24VDC; Iout: 834mA; 2"x1"
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Body dimensions 50.8x25.4x11.8mm
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%