AM20E-4805S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20E-4805S-NZ
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 36÷75V; Uout: 5VDC; Iout: 4A; 2"x1"; 26g
| Output current | 4A |
| Mounting | THT |
| Power | 20W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Body dimensions | 50.8x25.4x11.8mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 90% |