Product code: AM20E-4815D-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20E-4815D-NZ
  • Protection
  • Body dimensions
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 36÷75V; Uout: -15VDC; Uout2: 15VDC; 2"x1"
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Body dimensions 50.8x25.4x11.8mm
Output voltage -15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89%
Output current 2 667mA
Output voltage 2 15V DC