Product code: AM20EW-11003SH22-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20EW-11003SH22-NZ
  • Output current
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 40÷160V; Uout: 3.3VDC; Iout: 5A; 2"x1"
Output current 5A
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM20EW-NZ
Body dimensions 50.8x25.4x11.8mm
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 82%