Product code: AM20EW-11024SH22-NZ-ST
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20EW-11024SH22-NZ-ST
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 40÷160V; Uout: 24VDC; Iout: 833mA; 2"x1"
Output current 833mA
Mounting on panel
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM20EW-NZ
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 86%