Product code: AM20EW-2405D-NZ-STD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20EW-2405D-NZ-STD
  • Mounting
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 9÷36V; Uout: -5VDC; Uout2: 5VDC; Iout: -2A
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM20EW-NZ
Output voltage -5V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86%
Output current 2 2A
Output voltage 2 5V DC