Product code: AM20EW-2405S-NZ-K-STD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20EW-2405S-NZ-K-STD
  • Output current
  • Output voltage
  • Input voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 9÷36V; Uout: 5VDC; Iout: 4A; 2"x1"; 68g
Output current 4A
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM20EW-NZ
Output voltage 5V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%