Product code: AM20EW-2409D-NZ-STD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20EW-2409D-NZ-STD
  • Series
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 9÷36V; Uout: -9VDC; Uout2: 9VDC; 2"x1"
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM20EW-NZ
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%
Output current 2 1111mA
Output voltage 2 9V DC