Product code: AM20EW-2412SH30-NZ-ST
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20EW-2412SH30-NZ-ST
  • Output voltage
  • Input voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 9÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 1.667A; 2"x1"
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM20EW-NZ
Output voltage 12V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 88%