Product code: AM20EWM-4815SH50NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM20EWM-4815SH50NZ
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 18÷75V; Uout: 15VDC; Iout: 1.333A; 2"x1"
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM20EWM-NZ
Body dimensions 51.5x26.5x12mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 5kV DC
Efficiency 88%