Product code: AM250HB-11015SA30JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM250HB-11015SA30JZ
  • Case
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 250W; Uin: 40÷160V; Uout: 15VDC; Iout: 16.67A; 135g
Case Half Brick
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Series AM250HB-JZ
Body dimensions 61x57.9x13.8mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%