Product code: AM250HB-11024SA30JZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM250HB-11024SA30JZ-K
  • Case
  • Protection
  • Series
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 250W; Uin: 40÷160V; Uout: 24VDC; Iout: 10.41A; 185g
Case Half Brick
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Series AM250HB-JZ
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%