Product code: AM250HB-11054SA30JZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM250HB-11054SA30JZ-K
  • Case
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 250W; Uin: 40÷160V; Uout: 54VDC; Iout: 4.63A; 185g
Case Half Brick
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Series AM250HB-JZ
Output voltage 54V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%