Product code: AM30K-1212SZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM30K-1212SZ
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 30W; Uin: 9÷18V; Uout: 12VDC; Iout: 2.5A; 2"x1,6"
Output current 2.5A
Mounting THT
Power 30W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Series AM30K-Z
Body dimensions 50.8x40.6x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%