Product code: AM40EW-11005SH30-NZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM40EW-11005SH30-NZ-K
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 40÷160V; Uout: 5VDC; Iout: 8A; 2"x1"; 34g
Output current 8A
Mounting THT
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86%