Converter: DC/DC; 40W; Uin: 40÷160V; Uout: 15VDC; Iout: 2.67A; 2"x1"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM40EW-11015SH30-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM40EW-11015SH30-NZ
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 40÷160V; Uout: 15VDC; Iout: 2.67A; 2"x1"
| Output current | 2.67A |
| Mounting | THT |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection |
| Body dimensions | 50.8x25.4x11.8mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 89% |