Converter: DC/DC; 40W; Uin: 40÷160V; Uout: 48VDC; Iout: 830mA; 2"x1"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM40EW-11048SH30-NZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM40EW-11048SH30-NZ-K
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 40÷160V; Uout: 48VDC; Iout: 830mA; 2"x1"
| Output current | 830mA |
| Mounting | THT |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection |
| Output voltage | 48V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 87% |