Converter: DC/DC; 40W; Uin: 9÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 3.35A; 2"x2"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM40UW-2412SZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM40UW-2412SZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 9÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 3.35A; 2"x2"
| Case | 2"x2" |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, overheating, short circuit protection, anti-overload |
| Series | AM40UW-Z |
| Body dimensions | 50.8x50.8x10.14mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.6kV DC |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |