Converter: DC/DC; 40W; Uin: 200÷1200V; Uout: 15VDC; Iout: 2.67A; 295g
Multiples:
16.0
Minimum quantity:
16.0
Product code:
AM40W-60015S-NZ-ST
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM40W-60015S-NZ-ST
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 200÷1200V; Uout: 15VDC; Iout: 2.67A; 295g
| Output current | 2.67A |
| Mounting | on panel |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection |
| Series | AM40W-NZ |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 4kV DC |
| Efficiency | 84% |