Product code: AM40W-60015S-NZ-STD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM40W-60015S-NZ-STD
  • Protection
  • Series
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 200÷1200V; Uout: 15VDC; Iout: 2.67A; 360g
Output current 2.67A
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 40W
Operating temperature -25...70°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Series AM40W-NZ
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 4kV DC
Efficiency 84%