Converter: DC/DC; 40W; Uin: 250÷1500V; Uout: 24VDC; Iout: 1.67A; 270g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM40W-80024SJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM40W-80024SJZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 250÷1500V; Uout: 24VDC; Iout: 1.67A; 270g
| Output current | 1.67A |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Output voltage | 24V DC |
| Input voltage | 250V...1.5kV DC |
| Insulation voltage | 4kV DC |
| Efficiency | 89% |