Relay: electromagnetic industrial; 4PDT; 24VDC; 5A/277VAC; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM4C10PCM4LD02400G
Manufacturer: AMPHENOL ANYTEK
Manufacturer code: AM4C10PCM4LD02400G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic industrial; 4PDT; 24VDC; 5A/277VAC; PCB
| Mounting | PCB |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 21.5x28x36mm |
| Coil resistance | 650Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | 4PDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 277V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Coil power consumption | 1.1W |