Converter: DC/DC; 3.5W; Uin:4÷6V; 12VDC; Iout:291mA; DIP24; 12.5g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM4N-0512SH50Z
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 3.5W; Uin:4÷6V; 12VDC; Iout:291mA; DIP24; 12.5g
| Output current | 291mA |
| Case | DIP24 |
| Power | 3.5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | short-circuit |
| Series | AM4N-Z |
| Body dimensions | 31.75x20.32x10.16mm |
| Weight | 12.5g |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 4...6V |
| Insulation voltage | 5kV DC |
| Efficiency | 80% |