Converter: DC/DC; 50W; Uin: 18÷36V; Uout: 24VDC; Iout: 2.083A; 2"x1"
Multiples:
19.0
Minimum quantity:
19.0
Product code:
AM50E-2424SVZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM50E-2424SVZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 50W; Uin: 18÷36V; Uout: 24VDC; Iout: 2.083A; 2"x1"
| Output current | 2.083A |
| Power | 50W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Body dimensions | 50.8x25.4x11.8mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 91% |