Product code: AM50QB-11012SA30JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM50QB-11012SA30JZ
  • Output current
  • Protection
  • Body dimensions
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 50W; Uin: 43÷160V; Uout: 12VDC; Iout: 4.167A; 78g
Output current 4.167A
Case Quarter Brick
Power 50W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Body dimensions 60.8x39.2x12.7mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 88%