Converter: DC/DC; 50W; Uin: 43÷160V; Uout: 24VDC; Iout: 2.083A; 78g
Multiples:
96.0
Minimum quantity:
96.0
Product code:
AM50QB-11024SA30JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM50QB-11024SA30JZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 50W; Uin: 43÷160V; Uout: 24VDC; Iout: 2.083A; 78g
| Output current | 2.083A |
| Case | Quarter Brick |
| Power | 50W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection |
| Body dimensions | 60.8x39.2x12.7mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 3kV DC |
| Efficiency | 89% |