Converter: DC/DC; 60W; Uin: 9÷36V; Uout: 15VDC; Iout: 4A; 2"x1"; 45g
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
AM60EW-2415SZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM60EW-2415SZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 9÷36V; Uout: 15VDC; Iout: 4A; 2"x1"; 45g
| Output current | 4A |
| Power | 60W |
| Operating temperature | -40...75°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.6kV |
| Efficiency | 93% |
| Number of outputs | 1 |