Converter: DC/DC; 6W; Uin: 36÷75V; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; 1"x1"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6C-4812D-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6C-4812D-NZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 36÷75V; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; 1"x1"
| Output current | 250mA |
| Case | 1"x1" |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | continous short circuit protection, undervoltage, voltage growth |
| Series | AM6C-NZ |
| Body dimensions | 25.4x25.4x11.7mm |
| Weight | 14g |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 36...75V |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 87% |
| Output current 2 | 250mA |
| Output voltage 2 | -12V DC |
| Power supply/converter features | no load power consumption <0,12W |