Converter: DC/DC; 6W; Uin: 40÷160V; Uout: 12VDC; Iout: 500mA; 1"x1"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6CW-11012SH22-NZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6CW-11012SH22-NZ-K
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 40÷160V; Uout: 12VDC; Iout: 500mA; 1"x1"
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Case | 1"x1" |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Series | AM6CW-NZ |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 2.25kV DC |
| Efficiency | 84% |