Converter: DC/DC; 4.45W; Uin: 18÷36V; Uout: 3.3VDC; Iout: 1.35A; SIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6G-2403SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6G-2403SNZ
Specification for Converter: DC/DC; 4.45W; Uin: 18÷36V; Uout: 3.3VDC; Iout: 1.35A; SIP8
| Output current | 1.35A |
| Mounting | THT |
| Case | SIP8 |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Series | AM6G-NZ |
| Body dimensions | 22x9.5x12mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 1.6kV DC |
| Efficiency | 78% |