Converter: DC/DC; 6W; Uin: 18÷36V; 24VDC; Iout: 250mA; SIP8; 4.9g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6G-2424SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6G-2424SNZ
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 18÷36V; 24VDC; Iout: 250mA; SIP8; 4.9g
| Output current | 250mA |
| Case | SIP8 |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Series | AM6G-NZ |
| Body dimensions | 22x9.5x12mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 1.6kV DC |
| Efficiency | 85% |