Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷36V; Uout: -5VDC; Uout2: 5VDC; SIP8; 4.6g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6GH-2405DNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6GH-2405DNZ
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷36V; Uout: -5VDC; Uout2: 5VDC; SIP8; 4.6g
| Mounting | THT |
| Case | SIP8 |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Series | AM6GH-NZ |
| Body dimensions | 22x9.5x12mm |
| Output voltage | -5V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 80% |
| Output current 2 | 600mA |
| Output voltage 2 | 5V DC |