Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷36V; 5VDC; Iout: 1.2A; SIP8; 22x9.5x12mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6GH-2405SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6GH-2405SNZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷36V; 5VDC; Iout: 1.2A; SIP8; 22x9.5x12mm
| Output current | 1.2A |
| Case | SIP8 |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Series | AM6GH-NZ |
| Body dimensions | 22x9.5x12mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.6kV DC |
| Efficiency | 82% |