Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷18V; Uout: 5VDC; Iout: 1.2A; SMD; 4.7g
Multiples:
75.0
Minimum quantity:
75.0
Product code:
AM6O-1205SNZ-L
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6O-1205SNZ-L
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷18V; Uout: 5VDC; Iout: 1.2A; SMD; 4.7g
| Output current | 1.2A |
| Mounting | SMT |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Series | AM6O-NZ |
| Output voltage | 5V DC |
| Efficiency | 81% |